en | de | pl | sv | nl
Szukaj

06.09.2023

Osłony okienne – Kiedy o tym pomyśleć?

W trakcie budowy lub remontu domu koncentrujemy się na wielu aspektach - od wyboru koloru elewacji czy ścian po rozmieszczenie mebli. Jednak jednym z często pomijanych elementów, który może znacząco wpłynąć na komfort użytkowania, wygodę i estetykę wnętrza, są osłony okienne. Czy warto o nich myśleć już na etapie planowania? Jak najbardziej! Pozwoli to na efektywniejsze wykorzystanie funkcji, ale i późniejsze oszczędności.

Korzyści z osłon okiennych

Osłony okienne, takie jak rolety, żaluzje, firany czy zasłony, oferują wiele korzyści i funkcji, które często są niedoceniane. Oto kilka z nich:

1. Prywatność

Pierwszą naturalną funkcją osłon okiennych jest zapewnienie prywatności. Zależy nam, aby przechodnie lub sąsiedzi nie mogli zaglądać do środka domu. Wystarczy opuścić rolety lub zasłonić okna, by cieszyć się spokojem i intymnością.

2. Kontrola światła

Dzięki osłonom okiennym masz pełną kontrolę nad ilością światła, które wpada do budynku. To pozwala na stworzenie odpowiedniego nastroju w każdym pomieszczeniu, bez konieczności stosowania sztucznego oświetlenia przez cały dzień. Szczególnie klimatyczną osłonę dają żaluzje, malując na powierzchniach wewnątrz słoneczne pasy. Umożliwiają regulowanie wpadającego światła od całkowitego zaciemnienia, delikatnego półmroku po całkowitą jasność.

3. Ochrona przed promieniowaniem UV

Promieniowanie UV może powodować blaknięcie mebli, szczególnie tapicerowanych, oraz podłogi w Twoim domu. Osłony okienne mogą działać jak bariera ochronna, chroniąc wnętrze przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych.

4. Ochrona przed owadami

Są miejsca szczególnie narażone na obecność nieproszonych owadów i szkodników, których wieczorne światło zachęca do rozgoszczenia się w środku. Zasłaniając roletą okno, znacząco wpłyniemy na liczbę insektów, a co za tym idzie komfort w domu i czystość okien.

5. Energooszczędność

Osłony okienne, zwłaszcza rolety, pomagają w regulacji temperatury w pomieszczeniach. Latem chronią przed nadmiernym przegrzewaniem, a zimą pomagają w utrzymaniu ciepła, stanowią także dodatkową barierę dla wiatru, a to wszystko przekłada się na oszczędności na rachunkach za energię. Rolety, użytkowane odpowiednio, mogą pełnić funkcję klimatyzacji, poprzez odcięcie słońca, a więc i ciepła. Naturalnie, zdrowo i bez dodatkowych kosztów.

Przemyślenie tych korzyści na etapie projektowania domu da nam znacznie większe możliwości wyboru osłon i ich montażu. Rolety podtynkowe na przykład, pięknie wrysują się w bryłę budynku i pozostaną niezauważone, nie potrzebując żadnej puszki. Aby nie ingerować w nadproża i nie pozbawić się oczekiwanego efektu, zdecydowanie nie warto odkładać decyzji o osłonach na potem.

Mogą nas również zaskoczyć ceny różnych rozwiązań. Istnieje mit, że tańszym sposobem będą osłony wewnątrz domu - wszelkie zasłony i firany, sumując jednak koszty mocowań, karniszy, samych materiałów okaże się, że wybór rolet lub żaluzji aluminiowych będzie decyzją nie tylko najbardziej funkcjonalną ale i najbardziej ekonomiczną.